W mieniony weekend kolarze reprezentujący CykloOpole, rozpoczęli sezon wyścigów MTB oraz szosowych.
W sobotę 8 kwietnia, inauguracja sezonu MTB standardowo odbyła się w Miękini, otwierając największy w Polsce cykl wyścigów MTB- BikeMaraton. W barwach CykloOpola wystartowało pięcioro zawodników, gdzie najlepsze miejsce w swojej kategorii uzyskała Barbara Klimesz plasując się na piątym miejscu.
Miękinia przywitała kolarzy chłodem i błotnistym podłożem – ale to jest właśnie MTB! Na starcie stawiło się prawie 1900 osób, które ścigały się na trzech dystansach: MINI – 24 km, MEGA – 54 km, GIGA – 77 km.
Trasa maratonu bardzo urozmaicona – pierwsze 200 m asfaltowe, następnie szutrowe i leśne drogi. Pierwsze trudności pojawiły się na dziewiątym kilometrze na wąskich, pagórkowatych „singlach”. Następnie, mocno dało się odczuć dwa podjazdy: na Diabelską Górę i Wieżycę. Dalej trasa po zjeździe z Wieżycy ciągnęła się drogami leśnymi do rozjazdu na dystanse MEGA/GIGA. Tutaj zaczynała się bardzo wymagająca część maratonu – znów single, które zdawały się nie mieć końca.
Impreza świetnie przygotowana, co przy takiej ilości zawodników jest nie lada wyzwaniem. Organizator zadbał o dużą ilość parkingów, bezpieczeństwo na trasie, dobrze zaopatrzone bufety. Każdy zawodnik na mecie otrzymał pamiątkowy medal oraz okolicznościową koszulkę.

Ekipa CykloOpole w Miękini wystartowała w składzie:
Dystans MEGA:
1. Piotr Radoń – kategoria M5, miejsce 22
2. Tomasz Holinej – kategoria M4, miejsce 58
3. Jarosław Zimnal – kategoria M5, miejsce 18
Dystans MINI:
1. Barbara Klimesz – kategoria K4, miejsce 5
2. Aleksandra Bufan – kategoria K4, miejsce 6

Po kolarzach górskich przyszła kolej na kolarzy szosowych. W niedzielę, 9 kwietnia, zawodnicy CykloOpole swój pierwszy wyścig szosowy przejechali w Sobótce. Na starcie kultowej trasy z Mistrzostw Polski Elity z 2015r., stanęło ponad sześciuset zawodników i zawodniczek. CykloOpole wystawiło sześciu reprezentantów. Z najlepszym wynikiem zakończyła swój wyścig Anna Madej, plasując się na drugim miejscu w swojej kategorii. Wyścig ten był wyjątkowy jeżeli chodzi o kolarstwo amatorskie kobiet.

W tym roku organizatorzy poszli o krok do przodu jeżeli chodzi o start kobiet w Sobótce i w ogóle wyścigach szosowych „niezawodowców”. Nie zorganizowano typowego startu wspólnego kobiet razem z mężczyznami, tylko podzielono zawodników na kategorie wiekowe, gdzie Panie dostały swój własny sektor.

To jest bardzo ważne bo spowodowało to pojawienie się na starcie całych teamów kobiecych (czego wcześniej nie można było obserwować) i bardzo podniosło to poziom sportowy wyścigu żeńskiego. Długo na to czekałam i nie sądziłam, że uda mi się kiedyś pojechać wyścig z samymi kobietami w tak dużym peletonie, który liczył ok. 70 zawodniczek. Mojego startu nie zaliczam do udanych bo popełniłam „błąd taktyczny” już na samym starcie ale cieszę się z dobrej formy fizycznej i myślę że uda mi się osiągnąć wyznaczone na ten sezon cele – podsumowuje Krystyna Sabaj.

Bardzo blisko przysłowiowego „pudła” był Mateusz Jegier. W trudnym wyścigu do trzeciego miejsca brakło mu szczęścia w walce na finiszu.

Na początku wyścigu było kilka mocniejszych ataków ale peleton nie pozwalał odjechać nikomu na więcej niż 100 m. Dopiero na początku drugiego okrążenia „skoczył” jeden z zawodników z Dolnego Śląska. Doskoczyłem do niego z kilkoma innymi. Jechaliśmy prawie do samej Sobótki ale peleton nas dogonił. Od razu zaczęły się poprawki i dwóch kolejnych zawodników szybko zyskało jakieś 200m przewagi. Na początku ostatniego, trzeciego okrążenia ich przewaga zmniejszyła się do 50 m, a peleton się rozciągnął. Dwójka zdecydowała się doskoczyć do nich na przedostatnim podjeździe, a ja chwilkę odczekałem i też doskoczyłem do nich. Niestety naszą piątkę znów dogoniła cala grupa i przed wjazdem na finisz byłem na zbyt dalekiej pozycji żeby zawalczyć o lepszą lokatę – opisuje swój wyścig Mateusz Jegier.

Ekipa CykloOpole w Sobótce wystartowała w składzie:
Dystans MAXI:
1. Mateusz Jegier – kategoria M2, miejsce 2
2. Krystyna Sabaj – kategoria K3, miejsce 12
3. Grzegorz Kowalski – kategoria M2, miejsce 75
4. Miłosz Kwiecień – kategoria M3, miejsce 82
5. Mariusz Schnella – kategoria M3, miejsce 206
Dystans MINI:
1. Anna Madej – kategoria K4, miejsce 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *